Dünyanın en bulaşıcı hastalığı ile mücadelede önemli gelişme: Tamamen ortadan kaldırılabilir

T24 Dış Haberler

ABD’de kızamığa karşı verilen mücadelede bilim insanlarının geliştirdiği yeni aşılar sayesinde önemli bir ilerleme kaydedilerek hastalığın tamamen ortadan kaldırılabileceği yönünde umutlar yeşertildi.

Amerikalı araştırmacılar, nötralize edici bir antikorun son derece bulaşıcı virüsü nasıl bloke edebildiğini keşfettiklerini açıkladı. 

Bilim insanları, virüsün insan hücrelerine nasıl karıştığını ve nasıl etkisiz hale getirilebileceğini göstermek için bir görüntüleme tekniği kullandıklarını belirtti.

Kızamık virüsü insan hücresiyle karşılaştığında, virüs mekanizmasının açılarak virüsün konak hücre zarına kaynaşmasını sağlayan temel parçaların ortaya çıktığı, füzyon işlemi tamamlandığında insan hücresinin yok olarak virüse ait olduğu belirtildi.

Kaliforniya’daki La Jolla İmmünoloji Enstitüsü’ndeki (LJI) bilim insanları, bu füzyon sürecini durduran yeni kızamık aşıları ve tedavileri geliştirmek için çalışıyor.

Yakın zamanda, kriyo-elektron mikroskobu adı verilen bir görüntüleme tekniği kullanarak, güçlü bir antikorun, füzyon sürecini tamamlamadan önce virüsü nasıl etkisiz hale getirebileceğinin ayrıntılı bir resmi elde edildi. 

LJI Profesörü Erica Ollmann Saphire şunları söyledi: “Bu çalışmada heyecan verici olan şey, füzyon sürecinin eylem halindeki anlık görüntülerini yakalamış olmamızdır. Görüntü serisi, füzyon proteininin açılma yolu boyunca anlık görüntüler gördüğümüz bir flipbook gibi, ancak daha sonra antikorun, füzyon sürecinin son aşamasını tamamlamadan önce onu birbirine kilitlediğini gördük. Diğer virüslere karşı üretilen diğer antikorların da aynı şeyi yapacağını düşünüyoruz ancak daha önce böyle bir görüntü elde edilmemişti.”

Araştırma ekibi, Science dergisinde yayımlanan umut verici keşiflerinin kızamıktan daha önemli olabileceğini, zira bunun ölümcül Nipah virüsünü de içeren daha büyük paramiksovirüs ailesinin bir üyesi olduğunu ifade etti. 

Kızamık, çoğunlukla çocukları etkileyen, oldukça bulaşıcı, havadan bulaşan bir hastalık. Kapsamlı aşı çabalarına rağmen virüs büyük bir sağlık tehdidi olmaya devam ediyor. 

Kızamık, 2022’de dünya çapında yaklaşık 136 bin ölüme neden oldu; kurbanların çoğu, aşılanmamış veya yetersiz aşılanmış 5 yaşın altındaki çocuklardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x