Fatih’in “Tılsımlı Madalyonu” Açık Arttırmada 37 Milyon Liraya Satıldı

Osmanlı dönemine ait eserlerin sunulduğu, Londra’daki Bonhams Müzayede Evi’nde Fatih Sultan Mehmet’in şehzadelik dönemine ait olduğu düşünülen Fatih portresini taşıyan 1450 tarihli bronz madalyon, 900 bin sterlin (yaklaşık 37 milyon lira) başlangıç fiyatıyla açık artırmaya çıktı.

İslam ve Hint eserlerinin satışa çıkarıldığı açık artırmada madalyon, açık artırma sonucunda 1,4 milyon sterline satıldı.

OSMANLI PADİŞAHININ EN ESKİ PORTRESİ

Madalyonun üzerine işli Fatih’in resminin, Osmanlı padişahının en eski portresi olduğu düşünülüyor.

Fatih Sultan Mehmet’in şehzadeliğinde yapıldığı belirtilen ve üzerinde “Büyük Prens, Büyük Emir, Sultan Mehmet Efendi” ifadelerinin yazılı olduğu madalyonu tılsım amaçlı kullanıldığı iddiası da Bonhams’tan paylaşılan bilgiler arasında.

İZNİK ÇİNİSİ 2,2 MİLYON LİRAYA SATILDI

Müzayedede Osmanlı dönemine ait bir çok eser sahibini bulurken İznik yapımı olduğu düşünülen 3 çini karo, 12, 14 ve 15 bin sterline (yaklaşık 490 bin, 570 bin ve 613 bin lira) alıcı buldu.

Yine İznik’te yapıldığı tahmin edilen 1575 tarihli 30 santimetre çapındaki çini tabağın satışı ise 55 bin sterline (yaklaşık 2,2 milyon lira) yapıldı.

Osmanlı dönemine ait gümüş tütsü kabı 2 bin sterline (yaklaşık 81 bin lira), gül suyu dökmek için kullanılan gülabdan ise 3 bin 200 sterline (yaklaşık 130 bin lira) satıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x